Devre Mülk Nedir, Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son zamanlarda özellikle tatil bölgelerinde, yer almak isteyenlerin oldukça sık duyduğu bir gayrimenkul çeşididir. Kişilerin genelde yazlık ev alternatifi olarak kullandığı yerdir. Aynı zamanda devre mülkler, bir yatırım aracı olarak da değerlendirilebilir.

Devre mülk sahipleri mülklerin belirli bir dönemini satın alarak hak sahibi olabilirler. Belli bir dönemin hak sahibi de olsanız ortak kullanım alanları olduğu için devre mülklerin de belirli bir aidatı vardır.

Son zamanlarda yazlık ev almak, maddi açıdan mümkün olmadığı zaman devre mülk almak daha akla yatkındır. Ancak bazı kişiler de bu devre mülk olayına pek sıcak bakmazlar. Devre mülk sistemine sıcak bakılmamasının ana nedeni satış yapan firmalardır. Firmalar vadettikleri şeyleri geçmişte sunamadıkları için, almak isteyen kişilerde hep bir tereddüt olmuştur. Geçmişte yine sözleşmelerde birtakım hileler nedeniyle hak sahipleri kayıp yaşamıştır. Devre mülk alırken bu sebeple güvenilir bir firmadan ve sözleşmeyi iyi inceleyerek almak gerekir.

Günümüzde artık bitmiş, faaliyette olan devre mülkler de olduğundan görerek de satın alma imkânınız vardır. Devre mülk satın alırken haklarınızın ne olduğunu iyi bilmelisiniz. İlk olarak dikkat etmeniz gereken devre mülklerin en az 15 günlük devreler halinde olmasıdır. Bu süreden daha az süreli devre mülk sunan firmalara pek itibar etmeyiniz. Eğer yeni yapılacak bir yerden devre mülk alıyor iseniz teslim süresine de çok dikkat ediniz. En fazla 36 ay içerisinde projenin teslim ediliyor olması gerekiyor.

Doğru bir biçimde alınmış devre mülkler, özellikle popüler tatil yörelerinde çok kısa süreler içerisinde değerini en az ikiye katlamaktadırlar. Eğer kendinize ait olan sürede tatile gidemeyecekseniz kiraya verme imkânı da vardır. Normal bir ailenin neredeyse bir aylık tatil giderine devre mülk satın alma şansınız vardır. Tabi alacağınız devre mülkün tapulu olmasına dikkat ediniz.

Benzer yazılar

İskân Nedir? İskân Başvuru ve Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İskân ruhsatı Türkiye’de inşa edilen her binanın alması gereken bir belgedir. Fakat Türkiye’de gerek onaylı projelerin düzgün bir şekilde tamamlanmaması… Read More

KAKS Nedir? KAKS Hesabı Nasıl Yapılır?

İnşaat ve gayrimenkul sektörü içerisinde hâkim olunması gereken çok sayıda kavram var. KAKS da bu kavramlardan biri. Herhangi bir arsa… Read More

Meskun Mahal Ne Demek?

Meskun mahal, yerleşik alan demektir. İmar planları ile belirlenmiş olan ve iskân edilmiş alanların tümüne meskun alan adı verilir. Eğer… Read More

Search
Genişlik
Fiyat

Compare listings

Compare