Şimdi katarlı alıcı bekleyenler düşünsün!

Türkiye’de 250.000$ ödeyip gayrimenkul satın alan her katarlı vatandaşlık kazanıyor. Üstelik yalnızca katarlı değil, tüm yabancılar bundan faydalanıyor. Hal böyle olunca, aile apartmanında satılan daireye katarlı müşteri aranıyor. Piyasa öyle kızgın öyle rekabetçi bir hale geldi ki, İngilizce bilmeyen mülk sahipleri arapça ilan yayımlaya başladı. TR Citizenship yazmak, popüler ilanların anahtar kelimesi haline geldi.

Geldi gelmesine ancak, fiyat değişti. 250.000$ ödeyip sahip olunan vatandaşlık 400.000$ ‘a çıkarılacak. Üstelik 3 (üç) yıl satış yapılması yasak. 400.000 $ karşılığında gayrimenkul satın alanlar, en az 3 (üç) yıl satılmama şerhi koyacak ve bu sürede devir/terkin yapılmayacağını taahhüt edecek. Noterde hazırlanacak satış vaadi sözleşmesiyle şartlara uyum sağlayanlar, vatandaşlık almaya hak kazanacak.

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal Ne Söyledi?

Konuya ilişkin açıklama yapan Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, “Yabancı satışında yükselen bir ivmedeydik ama gayrimenkul fiyatlarını yabancılar yükseltti kamu algısıyla, haberlerle başka bir algı oluştu. Kira rakamları yükseldi ama alım rakamlarını yükseltmediğini söyleyebiliriz. 300-350 bin dolara çıkarılması daha yumuşak bir geçiş olurdu, 400 bin dolar keskin bir geçiş oldu. 6-7 milyar dolarlık yabancıya gayrimenkul satışı yapılıyor. Bu sıcak para doğrudan ülkeye geliyor.” dedi.

Karar kapsamında Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in istisnai olarak Türk vatandaşlığının kazanılmasına ilişkin hükümlerin bulunduğu 20’nci maddesinin 2’nci fıkrasının “b” bendinde değişiklik yapılması öngörülüyor.

Düzenlemenin Resmî Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.  Şimdi katarlılara ev satmak isteyenler düşünsün. “400.000 $” 13 Nisan 2022 tarihli döviz kuruna göre, 5.800.000 Türk lirası ediyor. Yapılacak bu değişiklikle beraber bundan sonra düşük fiyatlı mülklerin alıcısı katarlılar değil, yerli alıcılar olacağa benziyor.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 13 Nisan 2022 tarihinde yazılmıştır.

Benzer yazılar

Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti nerede, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesinde bulunan Xanthos Antik Kenti, aslında Fethiye ile Kaş arasındaki otoyol… Read More

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde problem haline gelen ev kiralama süreci ve taşınmak iyi bir rehber ile çözümlenebilir. Kiralama süreci ve daha sonrası için… Read More

Türkiye’de yabancıya konut satışı

Yabancı bir gerçek kişi, “mütekabiliyet” ilkesinin olması ve yasal sınırlamalara uyulması koşuluyla, Türkiye’de kendi tercihine bağlı olarak işyeri veya yaşam… Read More

Search
Genişlik
Fiyat

Compare listings

Compare