Şimdi katarlı alıcı bekleyenler düşünsün!

Türkiye’de 250.000$ ödeyip gayrimenkul satın alan her katarlı vatandaşlık kazanıyor. Üstelik yalnızca katarlı değil, tüm yabancılar bundan faydalanıyor. Hal böyle olunca, aile apartmanında satılan daireye katarlı müşteri aranıyor. Piyasa öyle kızgın öyle rekabetçi bir hale geldi ki, İngilizce bilmeyen mülk sahipleri arapça ilan yayımlaya başladı. TR Citizenship yazmak, popüler ilanların anahtar kelimesi haline geldi.

Geldi gelmesine ancak, fiyat değişti. 250.000$ ödeyip sahip olunan vatandaşlık 400.000$ ‘a çıkarılacak. Üstelik 3 (üç) yıl satış yapılması yasak. 400.000 $ karşılığında gayrimenkul satın alanlar, en az 3 (üç) yıl satılmama şerhi koyacak ve bu sürede devir/terkin yapılmayacağını taahhüt edecek. Noterde hazırlanacak satış vaadi sözleşmesiyle şartlara uyum sağlayanlar, vatandaşlık almaya hak kazanacak.

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal Ne Söyledi?

Konuya ilişkin açıklama yapan Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, “Yabancı satışında yükselen bir ivmedeydik ama gayrimenkul fiyatlarını yabancılar yükseltti kamu algısıyla, haberlerle başka bir algı oluştu. Kira rakamları yükseldi ama alım rakamlarını yükseltmediğini söyleyebiliriz. 300-350 bin dolara çıkarılması daha yumuşak bir geçiş olurdu, 400 bin dolar keskin bir geçiş oldu. 6-7 milyar dolarlık yabancıya gayrimenkul satışı yapılıyor. Bu sıcak para doğrudan ülkeye geliyor.” dedi.

Karar kapsamında Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in istisnai olarak Türk vatandaşlığının kazanılmasına ilişkin hükümlerin bulunduğu 20’nci maddesinin 2’nci fıkrasının “b” bendinde değişiklik yapılması öngörülüyor.

Düzenlemenin Resmî Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.  Şimdi katarlılara ev satmak isteyenler düşünsün. “400.000 $” 13 Nisan 2022 tarihli döviz kuruna göre, 5.800.000 Türk lirası ediyor. Yapılacak bu değişiklikle beraber bundan sonra düşük fiyatlı mülklerin alıcısı katarlılar değil, yerli alıcılar olacağa benziyor.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 13 Nisan 2022 tarihinde yazılmıştır.

Benzer yazılar

Türkiye’de yabancıya konut satışı

Yabancı bir gerçek kişi, “mütekabiliyet” ilkesinin olması ve yasal sınırlamalara uyulması koşuluyla, Türkiye’de kendi tercihine bağlı olarak işyeri veya yaşam…

Read More

Evinizin satışını hızlandırmak sizin elinizde! İşte gayrimenkulünüzün satışına hız katacak 5 altın kural!

Sahip olduğunuz evi sizin satmanız kadar doğal bir şey olabilir mi? Elbette olmaz. Emlakçılar tarafından aranan mülk sahiplerinin büyük bölümü,…

Read More

Önce satışa hazırla, sonra listele. Gayrimenkulünüz neden satılmıyor?

Gayrimenkulünüzü herhangi bir sebeple satmaya karar verdiniz. İlk merak ettiğiniz şey “evimin gerçek değeri” olacaktır. Gerçek…

Read More

Search
Genişlik
Fiyat

Compare listings

Compare