Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti nerede, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesinde bulunan Xanthos Antik Kenti, aslında Fethiye ile Kaş arasındaki otoyol üzerinde konumlanmış durumda. İki tepe üzerine kurulmuş olan Xanthos antik kenti, Eşen Çayı kıyılarındaki geniş ovaya da hakimdir. Antik kent içerisinde, Eşen Çayı kıyısından başlayan ve sarp kayalıklara uzanan Likya Akropolü ile, daha geniş bir alan üzerine kurulmuş olan ve kuzey tarafında yer alan Roma Akropolü bulunur. Likya Birliği’nin idare merkezi olarak anılan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde de bulunan Xanthos Antik Kenti pek çok önemli turistik bölgeye yakın bir lokasyonda konumlanmıştır. Kentin tarihçesi, ulaşım seçenekleri ve civarda yapılabilecek aktiviteleri sizler için derledik…

Xanthos Antik Kenti Tarihi

Homeros’a göre Sarpedon yönetiminde bulunan şehrin tarihi M.Ö. 8. yüzyıla dek uzanır. Truva Savaşı’na da katıldıkları rivayet edilen Xanthos şehri, M.Ö. 545 ile 546 yıllarında Pers kumandanı Harpagos tarafından kuşatılmıştır. Uzunca bir süre şehirlerini savunan Xanthos yerlileri, zafer kazanamayacaklarını anladıklarını şehri ateşe vererek topraklarını terk etmiş ve Pers kumandanı Harpagos’a yanmış ve virane olmuş bir şehir bırakmıştır.

Tarihi boyunca yangın ve kuşatma gibi pek çok felaketler atlatmış olan Xanthos şehri M.Ö. 334 yılında Büyük İskender’e, M.Ö. 309 yılında Mısır Hanedanlığına, sonraki yıllarda ise Suriye kralı 3. Antiokhos yönetimine geçer. M.Ö 2. yüzyılda Likya Birliği’nin başkenti haline gelen Xanthos şehri M.Ö. 42 yılında Romalı Brütüs tarafından yerle bir edilmiş, sonrasında Roma İmparatoru Marcus Antonius tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Bu dönemde inşa ettirilen Roma yapılarından bazıları günümüze dek ulaşmayı başarmıştır. 7. yüzyıla varıldığında şehir çok sayıda Arap akınına uğramış ve bu dönemde önemini büyük ölçüde yitirmiştir.

Xanthos Antik Kenti İçinde Görülmesi Gereken Yerler

1938 yılında Charles Fellows isimli bir arkeolog tarafından keşfedilmiş olan Xanthos Antik Kenti’ndeki bazı kalıntılar, yine aynı isim tarafından Londra’ya taşınmıştır. Buna rağmen bugün antik kent içerisinde çok sayıda önemli yapı ve kalıntıyı görmek mümkün.

Bunlardan en önemli ve en dikkat çekici olanı şüphesiz ki Harpy kabartmaları… Likya akropolünün hemen kuzeyinde bir Roma Devri Tiyatrosu bulunur. İşte bu tiyatronun hemen arka kısmında bulunan ve yüksek, dikdörtgen, yekpare bir kaide üzerine yerleştirilmiş olan Harpy kabartmaları üzerinde, bir ölü ailesi birlikte kadın gövdeli, kuş kanatlı yaratıklar tasvir edilmiştir ve bu yaratıkların ölülerin ruhlarını gökyüzüne taşıdıklarına inanılır. Bu kabartmaların orijinal kalıntıları British Museum içerisinde sergilenir.

Xanthos Antik Kenti içerisinde Harpy kabartmaları dışında görülmesi gereken başlıca kalıntılar şunlardır:

  • Kaideli Likya lahdi,
  • Geniş bir alan üzerine kare olarak inşa edilmiş olan ve üç yanı dükkanlarla çevrili Roma devri agorası,
  • Harpy kabartmaları ile büyük ölçüde benzerlik gösteren, üzerinde Likya ve Grek dilinde yazılmış bir kitabe bulunan anıt mezar,
  • Pa Vaya, Merehi ve Aslanlı Mezar lahitleri,
  • Günümüze yalnızca temelleri kalmış olan Nereid Anıtı.

Tüm bunlara ek olarak Xanthos Antik Kenti içerisinde pek çok kaya mezarı ve kaideli mezar ile de karşılaşmak mümkün. Her ne kadar buradaki pek çok orjinal kalıntının British Museum’da sergileniyor olması üzücü olsa da kentin dönemindeki işleyişine dair fikir sahibi olmak için ziyaret edilmesi gereken önemli ören yerlerinden biri durumunda.

Xanthos Antik Kenti Çevresinde Neler Yapılabilir?

Kaş ve Fethiye arasında yer alan Xanthos Antik Kenti, bu bölgelerde bulunan dünyaca ünlü plajlara da son derece yakın. Özellikle yaz aylarında yapılan ziyaretlerde Kaş, Kalkan, Ölüdeniz ya da Kabak koyu ziyaret edilebilir. Rota üzerinde çok sayıda antik kent bulunduğundan bunların her birini ziyaret etmek mümkün. Ayrıca uzun soluklu seyahatler için yolda kamp alanları da dahil olmak üzere çok sayıda konaklama seçeneği mevcut. Bir diğer yandan caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama noktası olarak da bilinen Patara plajı ve Patara antik kentine de kısa bir yolculuk ile varılabilir.

Xanthos Antik Kenti Ziyaret Bilgileri

Xanthos Antik Kenti’ne Kaş ve Fethiye merkezinden kalkan minibüs ya da servislerle ya da taksi ile ulaşım mümkün. Eğer şahsi aracınızla seyahat ediyorsanız yol üzerinde trafik ya da benzeri bir durum ile karşılaşmazsınız.

Xanthos Antik Kenti’nin kış döneminde ve yaz döneminde ziyaret saatleri farklı. 3 Ekim ile 14 Nisan arası olarak belirlenmiş kış döneminde ziyaretlerinizi 08:00-17:00 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz. 15 Nisan ile 2 Ekim arası olarak belirlenmiş olan yaz döneminde ise antik kenti 08:30-19:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Xanthos Antik Kenti’ne müze kart ile giriş yapmak mümkün. Haftanın 7 günü ziyaret edilebilen antik kentin giriş ücretleri 2023 yılı itibariyle 25,00 TL olarak belirlenmiş.

Benzer yazılar

Evinizin satışını hızlandırmak sizin elinizde! İşte gayrimenkulünüzün satışına hız katacak 5 altın kural!

Sahip olduğunuz evi sizin satmanız kadar doğal bir şey olabilir mi? Elbette olmaz. Emlakçılar tarafından aranan mülk sahiplerinin büyük bölümü,… Read More

Karagül İş Merkezi

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan karagül iş merkezi oldukça merkezi bir bölgede yer alır. İstanbul’un merkezi bölgelerinden birinde yer alması… Read More

Pazarlık sünnet ise müzakere kaçınılmazdır!

Konu pazarlık yapmak olunca birçok mülk sahibi sünnettir diyor. Alıcılar sünnet nedir bilmiyor, fiyatı yarı yarıya… Read More

Search
Genişlik
Fiyat

Compare listings

Compare