Evinizin satışını hızlandırmak sizin elinizde! İşte gayrimenkulünüzün satışına hız katacak 5 altın kural!

Sahip olduğunuz evi sizin satmanız kadar doğal bir şey olabilir mi? Elbette olmaz. Emlakçılar tarafından aranan mülk sahiplerinin büyük bölümü, malın kendisine ait olduğunu savunuyor. Dolayısıyla “mal benim, kendim satmak istiyorum” diye yanıt veriyor.  Alan memnun, satan memnun. Burada emlak danışmanına herhangi bir yetki belgesi düşmüyor. Lakin evini listeye sunan mülk sahiplerinin birçoğu genellikle alıcı bulamıyor. Peki sebebi ne?

Demek ki, mal sahibi olmak yetmiyor gayrimenkul satmaya. Başka başka şeylere ihtiyaç duyuyor, eğer yapmazsanız satışa çıkardığınız mülk, bir türlü ilgi görmüyor. Gayrimenkulünüzün satışı gündeme geldiğinde en hızlı yanıt gayrimenkul ofisleri olacaktır. Gayrimenkul ofisleri sık sık satış yapar, alıcılara ulaşmak konusunda etkili çalışmalar yürütür. Her şeyden önce etkin tanıtım. Mülkü satmak istiyorsanız etkin şekilde pazarlama yapmanız şart! Ve tabi öncesinde gerekenler. İşte gayrimenkulünüzü satışa hazırlamanın 5 altın kuralı…

Eksikleri tespit edin, onarımı tamamlayın.

Yapılan görüşlerde mülkte bulunan eksiklerin satış kaçırdığı herkes tarafından bilinir. Kaçan satışlar bilinse de bir türlü önlem alınmaz. Mülk sahiplerinin en haklı bahanesi, “alan yaptırsın. Bunlarla uğraşacak olsam satmazdım zaten” tadında. Oysa durum farklı, alan hiçbir şekilde uğraşmak istemez. Çünkü; keyfini yaşamak ister satın aldığı evinin… Burada konu maliyet değil, iç huzur diyelim. Eğer mantıklı bulduysanız, neleri gözden geçirmeli ve tespit ettiğiniz hangi hataları düzeltmelisiniz?

 • Haşere Problemleri

Eğer evinizde haşere varsa hızlıca sorunu çözmelisiniz. Haşere bulunan evlerin satışı oldukça zordur. Alıcıların büyük çoğunluğu, haşere ile karşılaştıkları evi satın almak istemez.

 • Sıhhi Tesisat Problemleri

Su damlatan musluklar, problemli çeşmeler. Eğer satmakta olduğunuz gayrimenkulün sıhhi tesisat problemi bulunuyorsa, mutlaka gidermeniz gerekiyor. Aksi durumda satış kaçabilir.

 • Su Sızıntı Problemleri

Üst komşunun borusu patladı. Her taraf su oldu, bizim tavan da bu oldu. Bu gerekçeler alıcıları hiçbir zaman ikna etmez. Varsa bir sızıntı, mutlaka satış öncesi çözümlemelisiniz. Konu tamirata ayıracak bütçe ise, satış fiyatını önemli ölçüde düşürecektir.

 • Işık ve Aydınlatma Problemleri

Gayrimenkulünüzü satın almaya gelen kişiler genellikle sorunsuz bir ev hayal eder. Işıl ışıl, her yer aydınlık bir ev… “Burası çok önemli.” Mülkünüzü satışa çıkarmadan önce mutlaka aydınlatma problemlerini çözmelisiniz. Eğer bu problemleri çözmezseniz, mülkünüz için potansiyel alıcılar kaçabilir.

 • Komşularla Geçinme Problemleri

Komşularla geçimsizlik, çok küçük oranda da olsa satışı engelliyor. Mülk sahipleri belirli sebepler yüzünden komşularıyla geçimsizlik yaşayabiliyor. Evi satın alacak kişiler ise, bazı dönemlerde doğrudan komşularla iletişime geçiyor. Ev alma komşu al dedikleri bu olsa gerek. Mülkü listelemeden önce, komşuluk ilişkilerinizi gözden geçirin. Sorun bazen sizde değil, komşunuzda olabilir. Üzülerek belirtmeliyim ki onlardan kaynaklanan sorunlar da mülkünüzün satışını geciktirebilir.

Pazarlama fiyatını yanlış belirlemeniz, gayrimenkulünüzün asla alıcı bulamayacağını ifade eder.

Kesin olarak, hiçbir zaman, hiçbir biçimde, kesinlikle.” TDK asla kelimesini bu şekilde açıklıyor. Ekte yapmış olduğum açıklama size yeterli gelmediyse asla satamazsınız mülkünüzü. İnternet yoktu, piyasa henüz oluşmamıştı. Bilirkişilerin sayısı ise çok azdı. Şimdilerde öyle mi? TÜİK var. Endeksa.com var. Zingat.com ya da Tapu.com.tr var! Uygulamaların sunduğu analiz raporu ile birkaç dakikada mümkün değer tespiti… İşin tuhaf yanı, katarlılar da öğrendi ev alırken ne yapması gerektiğini!

Doğru pazarlama fiyatı belirlemenin önemini vurgulamak isterim. “Birçok meslektaşımız gittiği evde gayrimenkule değer biçiyor, bu son derece yanlış bir uygulama. Gayrimenkul danışmanları eve fiyat biçmek yerine, mülk sahiplerine doğru pazarlama fiyatı sunmalı” diye düşünüyorum. Ayrıca bilinmesi gerekiyor ki; “Mülk sahipleri tüm planlarını gayrimenkul danışmanına göre belirliyor, evin pazarlama fiyatını belirlemek kişilerin sağlayacağı fırsat açısından oldukça büyük önem taşıyor.” Bu işin profesyoneli olarak düşüncem daima aynı, gayrimenkul danışmanının mülkün bulunduğu bölgede rekabet analizi yapmasını, belirlediği doğru pazarlama fiyatını mülk sahibiyle paylaşarak ikna etmesi gerektiğine inanıyorum.

Evinizin boyasını nasıl tanımlıyorsunuz?

Sıkıcı, durağan, enerjik, monoton veya trend. Trend dışında olanlar ne yazık ki mülkünüzün değer kaybetmesine yol açıyor. En güncel trendi izlemek, gayrimenkulünüzün hızlı satılmasına yardımcı oluyor. Evinizi hızlıca satmak istiyorsanız, duvardaki boyaları gözden geçirmek faydalı olabilir. Tam da bu aşamada ev dekorasyon dergileri size iyi fikirler verebilir.

Peki, ne kadar temiz?

Gayrimenkulde satış öncesi yapılacak temizlik hummalı bir çalışma gerektirir. Üstünkörü yapılan bakımlar alıcıların gözünden kaçmaz ve negatif puanlamaya yol açar. Evinizi satmadan önce mutlaka temizlemeli hatta fotoğraflarını bu şekilde çekmelisiniz. Kirli ve dağınık bir evi satın almak isteyenler genellikle dört duvar alanlardır. Dört duvar satın alanların ise mülke değerinin altında ödeme yaptığını hatırlatmak doğru olacaktır. Peki, temizlik ve bakım denince hangi bölümleri elden geçirmelisiniz?

 1. Pencereler
 2. Perdeler
 3. Halılar
 4. Kapılar
 5. Süpürgelik
 6. Banyo
 7. Mutfak

Kişiselleştirilmiş eşyaları ortadan kaldırın

Gayrimenkul satış uzmanlarına göre alıcılar ziyaret ettiği evde hayal kurup planlamalarda bulunuyor. İşte bu noktada kişisel eşyaların ortada bulunması, potansiyel müşterilerin kendini yabancı hissetmesine yol açıyor. Kendini yabancı hisseden alıcı adayları, satın almayla ilgili zayıf bir deneyim yaşıyor. Yaşanan bu durum, mutlaka satışa yansıyor. Gayrimenkulünüzü satmadan önce kişisel kategoride bulunabilecek eşyalarınızı ortada bırakmamanız, satın almayla ilgili gerekli sürecin daha olumlu şekillenmesini sağlayabilir. Aile fotoğraflarınız, çocuğunuzun mezuniyet fotoğrafları da bu kategoriye dahil olduğunu unutmayın.

İşte bu yazıda 5 altın kural ile mevcut gayrimenkulünüzü satışa nasıl hazırlarsınız sorusuna yanıt aradık. Bu kurallara başka neler dahil olabilir. Bu yazının altına yorum yapabilirsiniz.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 17 Nisan 2022 tarihinde yazılmıştır.

Benzer yazılar

Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti nerede, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesinde bulunan Xanthos Antik Kenti, aslında Fethiye ile Kaş arasındaki otoyol… Read More

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde problem haline gelen ev kiralama süreci ve taşınmak iyi bir rehber ile çözümlenebilir. Kiralama süreci ve daha sonrası için… Read More

Türkiye’de yabancıya konut satışı

Yabancı bir gerçek kişi, “mütekabiliyet” ilkesinin olması ve yasal sınırlamalara uyulması koşuluyla, Türkiye’de kendi tercihine bağlı olarak işyeri veya yaşam… Read More

Search
Genişlik
Fiyat

Compare listings

Compare