Veraset Belgesi Ne Demektir?

Veraset, medeni kanunun 598. maddesi uyarınca mirasçılık belgesi olarak tanımlanır. Veraset, mirasın kimler tarafından ve ne oranda alınacağını gösterir. Mal sahibinin ölmesi durumunda mirasının kimlere ve ne kadar kaldığı veraset işlemi sonrasında ortaya çıkar. Ölüm sonrası mirasçıların birbirleri ile tartışmalarına yer vermeden hukuk önündeki payları belirtidir.

Veraset belgesi, Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından veya noterler tarafından çıkarılan bir belgedir. Bu belgeyi noter aracılığı ile çıkaracaksanız, ölen kişi ile mirasçının soy bağı olması gereklidir. Soy bağı yok ise yalnızca Sulh Hukuk Mahkemelerine müracaat gerekir. Veraset belgesi belli bir bedel karşılığında verilir. Bu ücret her sene o senenin rayiçlerine göre değişkenlik gösterir.

Noterden veraset belgesi alabilmek için bazı belgeler gerekir. Gerekli evraklardan ilki T.C. kimlik numaranızdır. Şahsen müracaat değilse vekaletnamenin de ibrazı gerekir. Noterde veraset ile ilgili formunda doldurulması gerekir. Nüfus bilgilerinin eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekir. Daha önce de belirttiğimiz gibi ölen kişi ile mirasçının soy bağı yok ise noterden veraset çıkarılamaz. Ölen kişinin vasiyeti olması halinde 04.04.1926 tarihinden önce ölüm olduysa noterden işlem yapılamaz. Bir de mirası bırakan kişi ile miras bırakılan kişi aynı gün öldüyse noterden yine işlem yapılamaz.

Yukarıda belirtilen bu şartları bilerek ona göre notere müracaat önemlidir. Noterden işlem yapılamıyor ise Sulh Hukuk Mahkemelerine başvurmak gerekir. Sulh Hukuk Mahkemelerinde de gerekli belgeleri sunarsanız işleminiz kısa sürede sonuçlanabilir.

Benzer yazılar

Meskun Mahal Ne Demek?

Meskun mahal, yerleşik alan demektir. İmar planları ile belirlenmiş olan ve iskân edilmiş alanların tümüne meskun alan adı verilir. Eğer…

Read More

İskân Alma Şartları Nelerdir?

Öncelikle inşaatın kriterlere uygun olarak bitirilmiş olması gerekir. Bu iskân almak için tek başına yetmez. Bina inşaatı şartları sağlayacak şekilde…

Read More

İstikşaf Ne Demektir?

Satın alınacak alan için gerekli olan ve yeteri kadar sabit noktaların nerelerde olduğunun belirlenmesi işlemine istikşaf adı verilir.

Search
Genişlik
Fiyat

Compare listings

Compare