Garipçe Köyü

Garipçe köyü, Rumeli kavağı ile Rumeli Feneri arasında bulunan oldukça sevimli bir köydür. Huzurun tadını çıkarmak isteyenler için vazgeçilmez bir adres olan Garipçe köyü Sarıyer’e yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Köyün geçim kaynağı balıkçılıktır. Özellikle deniz kenarında bulunan restoranlarda balık çeşitleri oldukça fazladır. Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen köy de butik otellerin sayısı bir hayli fazladır. Tatil anlayışı huzur ve sessizlik olanların vazgeçilmez adresi olan garipçe köyü Bizans ve Osmanlı dönemine ait eserlerin yoğun olduğu bir köydür.

Garipçe köyü, Sarıyer’e bağlı olan 8 köyden biridir. Yıllarca hakkettiği ilgiyi görmemesine rağmen son dönemlerde sıkça ziyaret edilmektedir. Popülerliği her geçen gün artan garipçe köyünde denize sıfır kahvaltı mekanları bulunmaktadır.

Garipçe köyü kısaca

İstanbul’un gürültüsünden kısa bir süre içinde olsa uzaklaşmak isteyenlerin akın ettiği bir köy haline gelmiştir. Doğa ile iç içe huzurun tadını çıkarmak isteyenler kolay ulaşımı sebebiyle garipçe köyünü tercih etmektedir. Toplu taşıma veya kişisel araç ile kolaylıkla gidilebilen garipçe köyünde özellikle gezip görmek adına birçok aktivite yapmak mümkündür. Doğa yürüyüşleri veya denize sıfır mekanlarda kahve içmek isteyenler sessizliğin tadını çıkartabilmektedir.


Günübirlik ziyaretlerde Garipçe Köyü öne çıkıyor.

Günü birlik olarak ziyaret edilebilecek turlar mevcuttur. Garipçe burnunda yer alan bu köy doğa ve denizin tadını çıkarmak isteyenlere uygun ortamı oluşturmaktadır. İstanbul şehrinin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen yerli halkın hafta sonlarında sıkça ziyarete ettiği bir köydür. Şirin bir köy olması samimi bir ortam oluşmasına olanak sağlamaktadır. Gerek doğa yürüyüşleri yapmak gerekse deniz manzarası eşliğinde kahvaltı etmek isteyenlerin İstanbul’da ki vazgeçilmez yerlerindendir.


Sirin bir köy mü ziyaret etmek istiyorsunuz?

İstanbul oldukça büyük ve kalabalık bir şehirdir. Hayat koşuşturmasının oldukça yoğun olduğu bir şehir olması stresli bir yaşamı da beraberinde getirmektedir. Saatlerce trafikte kalmak insanların olduğundan çok daha stresli ve agresif olmasına yol açabilmektedir. Bu durum düşünüldüğünde aslında İstanbul’un sunduğu nimetlerden de faydalanılması gereklidir. Yorucu ve gürültülü hayattan birkaç saat için bile uzaklaşmayı mümkün kılan birçok bölge mevcuttur. Garipçe köyü son dönemlerin en sevilen köylerinden biridir. İstanbul’da yaşayan kişilerin stres atmak ve doğanın tadını çıkarmak adına sıkça gittiği bu köy muazzam bir yeşilliğe sahiptir. Sahil köylerinden biri olan garipçe köyünde tekne ve müstakil evler oldukça fazladır. Doğal bir yaşam tarzına sahip olan köy İstanbul’dan çok ayrı görünmektedir. İstanbul’un aksine çok daha sessiz ve huzurludur.

Garipçe gezilecek yerler hakkında bilgi edinin


Garipçe gezilecek yerler bakımından oldukça fazla olduğu bir köydür. Özellikle Osmanlı ve Bizans dönemine ait birçok esere rastlamak mümkündür. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olması tarihi güzelliklerini ön plana çıkarmaktadır. Eşsiz doğası ve boğaz manzarası ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Doğa yürüyüşleri yapılabilecek birçok alan köyde mevcuttur. Kirlenmemiş doğanın tadını çıkarmak isteyenler yalnızca tarihi yerleri görmek için değil eşsiz bitki örtüsüne yakından tanık olabilmek için de ziyaret gerçekleştirmektedir.

1: Garipçe Kalesi

Garipçe burnunda yer alan garipçe kalesi her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Günümüzde biraz bakımsız kalmış olsa da hala ayakta duran bir kaledir. Osmanlı zamanında sultan 3. Mustafa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. 1757 ile 1774 yıllarında yapıldığı tahmin edilen kalenin geçmişte ne kadar görkemli olduğunu anlamak için yakından görmek yeterlidir. Boğazı tepeden görmeyi mümkün kılan kale fotoğraf çekimleri içinde ideal bir mekandır.

Garipçe köyünde manzaranın tadını çıkartırken kahvaltı edilebilecek birçok mekân bulunmaktadır. Cafe ve restoranların sayısı oldukça fazladır. Keyifli bir sohbet eşliğinde kahvaltısını etmek isteyenler hafta sonlarında garipçe köyünü ziyaret etmektedir. Ve Garipçe Plajı. Garipçe Plajı, büyük bir plaj olmamasına karşın oldukça sevilen bu plaj eşsiz bir denize sahiptir. Duru denizi sebebiyle yaz aylarında erken saatlerinde akın edilen bir plajdır. Küçük olması sebebiyle yoğunluk yaşanılabilmektedir. İstanbul plajı olarak da bilinen plaj kahvaltı mekanlarının oldukça yakınında bulunmaktadır.2: Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi

Garipçe köyünde oldukça büyük bir ilgiye ve üne sahip olan kuş gözlem kulesi manzarası ile dikkat çekmektedir. Muazzam bir manzaraya sahip olan feneryolu kuş gözlem kulesi Yavuz Sultan Selim köprüsüne farklı bir acıdan bakılabilmesine imkan sunmaktadır. Gerek fotoğraf çekmek gerek ise manzaranın tadını çıkarmak isteyenler için oldukça etkileyici bir deneyim sunmaktadır. Yaklaşık 30 metre yüksekliğe sahip olan kuş gözlemevi kuş göçlerinin rahatlıkla izlenebileceği bir bölgedir.3: Rumeli Feneri

İstanbul boğazına Karadeniz’den ilk giriş noktası olan Rumeli feneri 1855 yılında inşa edilmiştir. Sarıyer’den ulaşımın kolayca sağlanabileceği Rumeli feneri oldukça etkileyici bir görüntüye sahiptir. Rumeli feneri kahvaltı planı yapanalar için ise son derece caziptir. Garipçe köyünü ziyaret edenlerin muhakkak uğradığı Rumeli feneri 58 metre yüksekliktedir. Fener kulesi ise 30 metre yüksekliğe sahiptir.

Garipçe köyünün eşsiz manzarasının ve sakinliğinin tadını çıkarmak isteyenler için ilgi odağıdır. Sizde Sarıyer’de bulunan bu şirin fakat oldukça etkileyici köyü ziyaret edebilirsiniz. Sabah kahvaltısı ve akşam balık seçenekleri ile doğa eşliğinde muazzam bir zaman geçirebilirsiniz.

Benzer yazılar

Gayrimenkulünüz bu yüzden satılmıyor olabilir.

Alıcıdan çok emlakçı arıyor. Günde kaç kez arıyorsunuz. Evimi kendim satacağım, hiçbir emlakçıyla anlaşma yapmıyorum. Müşteriden çok emlakçı arıyor. İlana… Read More

Önce satışa hazırla, sonra listele. Gayrimenkulünüz neden satılmıyor?

Gayrimenkulünüzü herhangi bir sebeple satmaya karar verdiniz. İlk merak ettiğiniz şey “evimin gerçek değeri” olacaktır. Gerçek… Read More

Şimdi katarlı alıcı bekleyenler düşünsün!

Türkiye’de 250.000$ ödeyip gayrimenkul satın alan her katarlı vatandaşlık kazanıyor. Üstelik yalnızca katarlı değil, tüm yabancılar… Read More

Search
Genişlik
Fiyat

Compare listings

Compare