Sen git bu evi başkasına sat

Sen git bu evi başkasına sat.” Tanıdık geldi mi bir yerlerden? Eğer arabesk sevmiyorsanız mümkün değil bilemezsiniz. Artan döviz kuru ($/€), eriyen Türk lirası. Birçok kaçış var, peki doğrusu nereye? Öyle bir bilinmezlik hâkim ki; işini bilen çavuşlar da yok ortada!

Gayrimenkulünüzün fiyatını nasıl belirlersiniz değil konumuz. Nasıl belirlemezsiniz! Öncelikle fiyat araştırması, çarşı esnafı ile yapılmaz. Her şeyden önce mülkünüzün bulunduğu bölgede m2 değerini bilmeniz gerekir. Ya ekspertiz çağırırsınız ya da ekspertiz çağırırsınız. Başka türlüsü ancak elektronik değerleme sunan uygulamalar. Önce m2 fiyatını bilelim, sonra fiyatı belirleyip satalım diyenlerden misiniz? Yanlış. Mevcut stok sayısını bilmeli, bu rakama göre satış kurgulamasınız.

Mülk sahibi misiniz, yoksa alıcı mı?

2 kere 2 kaç denince yanıt vermiş Kayserili, alırken mi satarken mi diye… Siz sattığınız mülkü sattığınız fiyata alır mıydınız? Evinizin çok değerli olduğu doğru. Bir başkası için aynı değere sahip mi bir düşünün… Çocuk ve oturma odasını yeni boyadım. (Ama kendi zevkine göre.) Mutfak dolabı aldım. (Ama kendi zevkine göre.) Musluk ve bataryalar değişti. (Aksi halde su akmayacaktı.) Elektrik tesisatı yenilendi. (Sürekli sigortalar atıyor, bakım ihtiyacı vardı.)

Siz yaptığınız masrafları mülk sahibi olarak yaptınız. Alıcı bu masrafları yapmak ister miydi? Şimdi kendinizi alıcı olarak düşünün. Siz mülkünüzü satın alıyorsunuz ve yapılmış masrafların ödemesi sizden isteniyor. Yaklaşımınızı bir düşünün… Az biraz empati derler, siz kendinizi alıcı yerine koyun.

Anıları değil, yalnızca evinizi satıyorsunuz.

4 kardeştik. Çocukluğumuz burada geçti, binbir zorlukla satın aldık burayı. Babam ek iş yap… Yaşanılan mülkte anı biriktirmek son derece doğal. Hepimiz evimizi çok seviyoruz. Her şeyden önce yaşanmışlık var. Ancak, evimizin satışına anılar dahil değil. Sizin için çok fazla önem taşıyan mülk, bir başkası için 48 aylık yatırım olabilir. Belki de yatırımcı. Kiraya verecektir. Amaç anılarınızı silmek değil, kuvvetle muhtemel yatırım yapmaktır. Duygusallığı bırakıp profesyonel olarak mülk pazarlamak, sonuç odaklı satışa dayalıdır.

Burası ileride çok gelişecek.

Öyleyse neden satıyorsunuz? Kimse ilerisi için risk almak istemez. Belirsizlik daima risk oluşturur. Gayrimenkul yatırımı, planlanan sürede alınan riski tanımlar. Kira getirisi dersek, tahsil edip edilemeyeceği belirsizdir. Amortisman süresi, bölgede bulunan diğer emsallere bağlıdır. İleride gelişeceğine eminseniz, bugün değil ileride satmak gerek. Bir bölgenin ileride gelişecek olması bilinir ancak çoğu zaman satış buna göre planlanmaz. Buradaki formül risk eşittir risk yönündedir.

Yabancılar çok ilgi gösteriyor

Yabancı dediysek katarlılar. Mülkünü katarlıya satmak isteyen gayrimenkul sahipleri, alım-satım işlemlerinin katarlılarla yapılacağına inanıyor. Öyle ki; girdiği her ortamlarda bu savı sunuyor. Fiyatta da pazarlık yapmıyor. Çünkü; katarlı alacak zannediyor…

Yabancılar, yabancı kaldığımız konu. Mesela Suriyeli de yabancı, Iranlı da yabancı. Bangladeş de öyle.  Katarlı zaten yabancı. Bu kurguda hangi yabancı anlatıldı, tahmin yürütün bakalım…

Peki, Neler cazibe yaratmıyor?

1. Gayrimenkulünüzün kiracılı olması.

2. Gayrimenkulünüzün site içerisinde yer alması.

3. Gayrimenkulünüzün balkon veya terası olması.

4. Gayrimenkulünüzün krediye uygun olması.

5. Alıcının emlak komisyon bedeli ödemeyecek olması.

(KOMİSYONSUZ SAHİBİNDEN SATILIK)

Komşu komşunun gayrimenkul satışına muhtaç

Komşu komşunun gayrimenkul satışına muhtaç. Bir mülk satılırken ilk gözetilen komşuluk ilişkinizdir. Evinizi satın alacak alıcı/müşteri önce komşuları gözlemler. Hiçbir kimse problemli kişilerle komşuluk yapmak istemez. Siz ev satıyorsunuz diye, problemli komşularınızı komşu edinmez.

Eve gelen alıcı adaylarıyla müzakere konusunda başarılı olmalısınız. Şeffaf ve açıklayıcı yanıtlar vermeniz, gayrimenkulünüzün satışını kolaylaştıracaktır. Ve yazı başında dikkat çektiğim gibi, doğru fiyatın belirlenmesi. Fiyatın doğruluğu, doğru zamanda satış sonuçlandırır. Hatalı fiyatlanmış mülkler geç satılmaz, hiç satılmaz. Gayrimenkulünüzü fiyatlarken, doğru fiyat belirlemeye özen gösterin. Aksi durumda yalnızca sahibinden.com sitesinde 458.617 mülkten biri olarak listelenecek. Amacı belirleyin. Mülkünüzü listelemek mi, yoksa satmak mı istiyorsunuz?

Ücretsiz değerleme ve ekspertiz talepleriniz için +90 216 380 69 48 nolu hattı arayabilirsiniz. KULER GAYRİMENKUL İNŞ. VE TUR. LTD. ŞTİ.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 13 Mart 2022 tarihinde yazılmıştır.

Benzer yazılar

2021 Gayrimenkul Değerleme Tarifesi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 2021 yılına ilişkin gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesini belirledi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK),… Read More

Search
Genişlik
Fiyat

Compare listings

Compare